خانه » Uncategorized » بشر برای فهم جهان و پدیده های آن از خدا بی نیاز است.

بشر برای فهم جهان و پدیده های آن از خدا بی نیاز است.

13325636_1166012700097234_1258119807823406825_n

بشر برای فهم جهان و پدیده های آن از خدا بی نیاز است

ما امروز به دو ابزار مرتبط به هم مسلح هستیم که درک درست جهان و پدیده های آن را برای ما ممکن می کند: یکی علم و دیگری تکنولوژی. این دو ما را قادر ساخته اند رابطه بین اجزاء و پدیده های جهان را به حدی درک کنیم که من امروز قادر هستم از کنج خانه خود این مطالب را بنویسم و در یک چشم بهم زدن در معرض دید دوستان فیس بوکی خود قرار دهم. اینقدر از دنیا می فهمیم که اتم را به اجزاء آن شکافته ایم و رابطه بین الکترون ها و پروتونها را بکار میگیریم تا برق تولید کنیم و توسط آن دستگاههایمان را بکار اندازیم. اینقدر علم و تکنولوژی ابزارهای موثر و مناسب و درستی بودند که در عرض نزدیک سیصد سال توانسته ایم ریشه های حیات و انواع آن و مکانسیم تحول آنرا در جزئیات بشناسیم. می توانیم با اطمینان و شاهد و استدلال از چاله های سیاهی صحبت کنیم که در قلب کهکشانها جرم بیلیونها ستاره را در فضائی بسیار کوچک متمرکز کرده اند و فضا و زمان را طوری در خود و در هم می پیچند که هر جنبنده ای که نزدیکش شود را ذره ذره از هم می درد و می بلعد و رکورد آنرا در سطح خود بشکل آرایش اعداد ثبت می کند. ما این همه توسط علم و تکنولوژی از جهان و پدیده های آن فهمیده ایم. ما همه این فهم و درک و شناخت از جهان و پدیده های آنرا بدون ذره ای نیاز به خدا یا کتاب خدا یا نمایندگان خدا یا دین خدا یا هر چیز مربوط به خدا بدست آورده ایم.

خدا و مفهوم خدا و کتاب خدا و پیامبران خدا و متون خدا و مذهب هیچ کمکی به هیچ بخش از دانش و فهم بشری نکرده است. مذهب هیچ چیزی را نگفته است که در آن حقیقتی پنهان آشکار شده باشد. علم و تکنولوژی که مهمترین و قابل اعتماد ترین و دقیق ترین ابزار شناخت بشر هستند هیچ کمکی از خدا و مذهب دریافت نکرده اند که هیچ بلکه مذهب و خدا همیشه در مقابل علم و تکنولوژی ایستاده اند و تلاش کرده اند تا بشر را با یک مشت داستان و خرافه مشغول نگه دارند و در این راه از سوزاندن برادران برونو هم سرباز نزده اند.

من با افراد مذهبی دور و برم سر مسئله خدا و مذهب خیلی صحبت می کنم. اغلب سوالی که پیش رویشان میگذارم را به این شکل فرموله می کنم:

علم و تکنولوژی حقایق و قوانین و رابطه های مهم زیادی را کشف کرده اند که درستی آن قابل اثبات است و در زندگی و شناخت انسان از جهان مهم هستند. شما لطف کنید تنها یک موضوع یا مفهوم یا قانون یا رابطه یا مسئله مهمی را که مذهب شما کشف کرده است را توضیح دهید. اینجاست که جواب هرگز نمی آید، بخاطر اینکه هیچ مذهبی هیچ چیز درستی را که مهم باشد توضیح نداده است. اینجاست که تهی و پوشالی و بی مقدار بودن مذهب روشن میشود.

حبیب بکتاش

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s